Napkollektor rendszerek
Környezetvédelmi és gazdasági szemszögből is egy remek alternatíva a napenergiájának hasznosítása a nem megújuló energiaforrások helyett. Ha hosszú időtávra, biztonságos módszert akarunk alkalmazni, akkor a napkollektor rendszer mellett ajánlott döntenünk.
Nyílván az egész rendszer legfontosabb része maga a napkollektor, ami befogadja és átalakítja a napfényt, de a hatásos működéshez a többi alkatrész gondos kiválasztása is fontos. Szükség van tárolókra, amelyekben az előállított meleg vizet tartják, hogy a kevésbé napsütéses időszakra is tartalékolni lehessen. A kollektort a többi tárolóval a csővezeték rendszer köti össze. Vannak a működéshez kapcsolódó, szabályozó, biztonsági, valamit ellenőrző berendezések, valamint szerelvények. Ilyen például a keringető szivattyú, vagy a biztonsági szelep. A beszerelése egy összetett folyamat, amelyet ezért egy szakemberrel kell elvégeztetnünk.
Az első lépés, hogy végiggondoljuk pontosan az igényeinket. Meg kell határoznunk, hogy milyen problémát szeretnénk megoldani a kollektor segítségével. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy mennyi és hány fokos víz előállítása az optimális. A kollektor segítségével előállított forró vizet többféleképpen is felhasználhatjuk. Alkalmazhatjuk az úszómedence fűtésére, vagy fűtésrásegítésre, illetve közvetlenül is használhatjuk a vizet, például mosása, mosogatásra és fürdésre.
A rendszer tervezésekor számolnunk kell azzal, hogy a teljesítmény változik a napfény intenzitásától, illetve a levegő hőmérsékletétől függően. Ennek tudatában kell kialakítani a méretét. Néhány tényezőre még érdemes figyelmet fordítanunk. A kialakuló igen magas hőmérsékletre kell leginkább ügyelni. A kollektoroknak üresjárási hőfoka akár 180° is lehet, ezt nem lehet kikerülni, előfordulhat például áramszünet esetén. A napkollektorok nyári hűtéséről gondoskodni kell, ha a teljesítményét maximálisan használjuk ki. A keletkezett forróságot el kell viselnie a rendszernek, azonban ha a kivitelezés megfelelő, akkor ez nem jelenthet problémát. Minden beépített alkatrésznek károsodás nélkül kell elviselni ezt.
Fontos, a gazdasági és a műszaki szempontból is praktikus legyen a választásunk. Magyarországon nagy a különbség a téli és nyári napfény intenzitása között. Ha úgy képzeljük, hogy nekünk télen nagy mennyiségű meleg vízre van szükségünk, akkor a rendszer nyáron is ennyit kell, hogy termeljen, különben tönkremegy.