Napkollektor házilag
Biztosan sokunkban felmerült már a kérdés, hogy a piacokon kapható árukat el tudnánk e készíteni saját magunknak, megspórolva ezzel a kiadások jelentős részét. A napkollektorok tekintetében ez csak bizonyos szakmai tudással valósulhat meg. Az igényeink meghatározása után kell a kollektor méretét megválasztanunk. Az elhelyezésére is oda kell figyelnünk. Mindig árnyékmentes helyet válasszunk, ez lehet a háztetőn, vagy akár a falon is. Ma már a talaj is egy megfelelő helyszín lehet, ha rendelkezünk állványokkal, és így a megfelelő rögzítés a különböző természeti erők ellen meg tudjuk oldani.
A kollektor amint érzékeli a fényt, el is kezdi már alakítani hőenergiává. Így a hőmérséklet emelkedése gyorsan és hirtelen megy végbe. Szükség van tehát arra, hogy a közeg megfelelő áramoltatását lehetővé tegyük, illetve a térfogatváltozásra is tekintettel kell lennünk.
A kollektor alakját tekintve úgy néz ki, hogy az alján van egy lemez, amelyre kerül a szigetelés, és a rézlemez a csövekkel és az előlappal. Az összeszerelés legkritikusabb része, amikor a lemezre ráforrasztjuk a rézcsöveket. A csöveknek 10-11 centiméterre kell egymástól lenniük. Egy hőmérséklet érzékelőt is be kell építeni a rendszerbe, ezzel is akadályozzuk a balesetek bekövetkezését.
A rendes működésen kívül fel kell készülnünk a nem várt helyzetekre, az üzemzavarokra is. Ilyenkor a legnagyobb veszélyforrás az üresjárat vagy a nyári meleg miatt kialakuló magas hőmérséklet. Ezt a forróságot bírni kell a rendszernek, tehát minden egyes alkotóelmének károsodás nélkül kell kezelni ezt a helyzetet.
A napkollektor sokkal tartósabb lesz, ha keretbe helyezzük. Hiszen több hőt tudunk ezzel a plusz segítséggel termelni. A keret kialakítása is egy bonyolult folyamat eredménye, amihez szintén a témában való jártasság szükséges.
A házi gyártás nem mondható egy elterjedt technikának, valószínűleg ez egyrészt azért van így, mert relatíve kevés ember rendelkezik megfelelő szaktudással. Másrészt, ha ez a tényező még jelen is lenne, akkor is akadnak olyan elemek, amelyek problémásak. A barkácsoló készletünknek igen sok speciális eszközt kell tartalmazni, be kell még szereznünk abszorbert, szolár üveget, de még így sem biztos, hogy az általunk előállított kollektor eléri, vagy egyáltalán megközelíti a gyári típus teljesítményét. Az élettartam sem garantált, hogy olyan hosszú lesz, mint a versenytársaké. Próbálkozni persze azért lehet.