Napkollektor
Manapság mindenkit érintő probléma a rezsiköltségek folyamatos emelkedése, ezért fontos, hogy a figyelmünket valamilyen alternatív energiaforrás felé fordítsuk, és így takarékoskodjunk, mind az energiával, mind a pénzzel. Gondoljunk bele, a Nap egy kiapadhatatlan energiaforrás, ha gazdaságosság és a környezetvédelem szempontjait is figyelembe vesszük, akkor biztosan a napenergia hasznosítása mellett tesszük le a voksunkat.
A napkollektor egy hőenergiát átalakító berendezés, amelynek segítségével a fény energiáját felhasználva forró vizet vagy akár felmelegített légnemű anyagot tudunk előállítani. A felhasználása igen sokétű lehet, többek között mosogatáshoz, fürdéshez, a medencék feltöltésére, vagy fűtésre is használhatjuk. Ma már a technológia lehetővé teszi, hogy akár világításra is alkalmas lehet, ilyenkor a napfényt üvegszálakon gyűjtik össze, vagy tükrös csövekkel oldják meg a világítást.
A napkollektor sokszor keverik össze a napelemmel, pedig alapvető különbségek vannak a felhasználási céljaikat tekintve, bár azt el kell ismerni, hogy a formájuk és a forrás energia szempontjából nagyfokú hasonlóságot mutatnak. Könnyebben tudunk differenciálni, ha az megjegyezzük, hogy a napkollektorral forró vizet szolgáltat, a napelemmel pedig elektromos áramot állítunk elő.
Manapság a napkollektorok iránt érdeklődők száma nagy ütemben nő. Ezért a piacon is egyre több gyártó jelenik meg a termékeivel. Azt azonban a fogyasztóknak tudniuk kell, hogy nem minden napkollektor ugyanolyan, a teljesítményük és ezzel együtt az áruk is változik, a drágább termékek biztosan jóval többet termelnek, mint kevésbé költséges versenytársaik. A vásárlásnál fontos, hogy ne csak az ár szerepeljen a szempontjaink között. Hiszen az eszköz megtérülési ideje nagyban függ a teljesítményétől. Azonban a jelenlegi energiaárak mellett ez az idő egyébként is egyre rövidül. Ha nagyobb közösségek, ideértve a társasházakat vagy akár a kórházakat melegvíz fogyasztását akarjuk ilyen módon megoldani, akkor a megtérülés akár 4-5 év alatt is végbe mehet.
A napkollektor rendeszeknek két típusa van:
- vákuumcsöves napkollektor
- síkkollektor
A vákuumcsöves napkollektorok a szórt fényt jobban tudják a másik típusnál hasznosítani, így a hatékonyságuk is jobb. Ha egész évben szeretnénk használni a kollektort, akkor inkább a vákuumcsöveset válasszuk. A síkkollektor pedig a tavasztól őszig terjedő időszakban történő alkalmazásra felel meg tökéletesen. Mindegyik típusra igaz, hogy az élettartamuk 30 év körül mozog, és jól ellenállnak az időjárási körülményeknek.