Napelem rendszerek
A napelem a különböző folyamatok során a beeső fényt alakítja át, az így termelt villamos energiát egy inverter segítségével alakítjuk használható energiává. A napelem rendszereknek alapvetően két típusa ismert. A hálózatba visszatöltő és a sziget üzemű rendszer. Ez utóbbinál, a megtermelt, de hasznosításra még nem került energiát akkumulátorokban tárolják. Itt azonban számolnunk kell az akkumulátorok veszteségével. A felhalmozott energia átalakítását egy inverter végzi el, de ez a csatlakoztatott fogyasztók mennyiségét behatárolja, azok összteljesítményének megfelelően. Így legfeljebb annyi fogyasztás történhet, amennyit az inverter "átenged". Ez a technológia különösen olyan helyeken praktikus, ahol a hálózatos áramszolgáltatás nem, vagy csak nagyon nagy költségek árán alakítható ki, ide tartoznak példaként a tanyák, és az erdészházak.
A hálózatba visszatöltődő rendszerek esetében is igaz, hogy a napelemek által előállított energiát biztosan tudjuk hasznosítani, tehát ez semmiképp nem vész el. Egyfelől közvetlenül az elektromos eszközök működtetéséhez használhatjuk. Másfelől az áramszolgáltató köteles a megtermelt, de felhasználásra nem került áramot egy előre rögzített áron megvenni tőlünk. A mérőóra mutatói mindkét irányban elmozdulhatnak, mivel a megtermelt energiát levonják a felhasználtból. A hagyományos családi házaknál, és egyéb ilyen jellegű építményeknél ez a gazdaságosabb megoldás.
A napelemes rendszer napelemtáblái szilícium rétegekből állnak. A napelemeket nem egyesével szerelik, hanem cellákba építik be. Az elemeket sorosan vagy vegyesen kapcsolják, így modulok keletkeznek. A modulok felhasználásával állítják össze a szakemberek a szolár rendszereket.
A rendszer magában foglal még akkumulátorokat, invertert, elektromos csatlakozásokat, illesztési eszközöket, valamint teljesítmény szabályozókat és még egyén járulékos eszközöket is. Az interverter egy olyan berendezés, amely a rendszer által létrehozott ingadozó feszültséget alakítja át a háztartásban is használható feszültséggé.
A napelem rendszereket eltérő méretben és formában gyártják, a különböző felületeket alkalmazkodva. A méretét több tényező együttes hatása alakítja ki, ilyenek a napsugárzás mennyisége, a napelem elhelyezése, illetve az, hogy a felhasználónak erre vonatkozóan egyáltalán milyen igényi vannak.
A napelem rendszer vásárlásának és beszereltetésének költségeit egy beruházás ráfordítás oldalának tudhatjuk be. A haszon pedig igaz, nem azonnal, de jelentkezni fog. Az egész technológia legnagyobb előnye az, hogy függetlenítjük magunkat a villamos energia árától.